Za jedinečnost Lomnických sucharů ručí Evropská unie
Lomnické suchary, které jsou oblíbenou lahůdkou mlsných jazýčků po více než dvě století, jsou od roku 2007 držiteli ochranné známky Evropské unie - takzvaného chráněného zeměpisného označení PGI (protected geographical indication).
Tato ochranná známka vybraným evropským specialitám zaručuje, že mohou být vyráběny pouze ve vymezených zeměpisných oblastech. V případě této tradiční pochoutky to znamená, že se smí péct pouze v Lomnici nad Popelkou na Semilsku a okolí. Pro zákazníky jsou zase zárukou jedinečnosti.
Systém označování tradičních výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. První tři registrace získala ČR už ve chvíli, kdy do unie vstoupila. Zápis budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva si totiž Češi jako jediní z nováčků vymínili už v přístupové smlouvě k EU.
V současné době narůstá zájem spotřebitelů o informace o původu a kvalitě kupovaného zboží. Právě zeměpisná označení a označení původu jsou v tomto ohledu pro spotřebitele určitým vodítkem. Potvrzují výlučnost a atributy produktu dané místem výroby a zaručují určité neměnné kvalitativní parametry produktu.
V současné době se logem chráněného zeměpisného označení PGI (protected geographical indication) může pyšnit celkem 26 výrobků z České republiky. Jejich kompletní seznam si můžete prohlédnout zde: https://www.tmdn.org/giview/
Kromě lomnických sucharů figurují v této lichotivé společnosti dalších proslavených evropských lahůdek také např. štramberské uši, olomoucké tvarůžky, valašské frgály, karlovarské oplatky nebo třeboňský kapr.