28. 12. 2022

Oblíbená chuť zůstává, obal se mění 

Vezměte kteréhokoli velkého muže našeho národa, téměř každý vyšel z chudého pytle. Stejně tomu bylo i s naším pradědem Michalem Jínou, zakladatelem českého sucharářského průmyslu.

Tak představuje zakladatele prvního sladkého sucharu, který vznikl v Lomnici léta páně 1810, dobový propagační leták. Za své zlaté éry se v Lomnici v Podkrkonoší vyrábělo na dvacet druhů sucharů v několika továrnách. A stejně jako dnes, i tehdy byla klíčová propagace. V Městském muzeu nalézáme nespočet plakátů, novinových článků a katalogů, reklamy na vývěsních štítech, původní obalové materiály a dózy. 

Uplynulo více než 200 let a suchary se v Lomnici vyrábějí stále. Nejžádanější zůstávají sladké suchary s příchutí mandlí, lískových oříšků a arašíd, které jsou zároveň od roku 2007 chráněny evropskou ochrannou známkou Chráněné zeměpisné označení. V průběhu času se přidaly suchary dietní, využívané zejména ve zdravotnictví jako součást zdravé stravy. 

Po pečlivém zvážení a řadě jednání s panem Kodejškou, výrobcem Lomnických sucharů, se majitelé SVITAPu rozhodli převzít výrobnu pana Kodejšky a v pečení Lomnických sucharů pokračovat.

 Oni sami mají k Lomnici osobní vztah a myšlenka na vlastní výrobu sucharů se u nich zrodila už před lety (více v rozhovoru s Markem Heřmanským).

Nezapomínáme na dlouholetou tradici pečení sucharů v Lomnici, vedle toho musíme zohledňovat i nové trendy, které určují, zda se výrobek na trhu uchytí a může dále růst. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro redesign značky Lomnických sucharů a ke spolupráci přizvali kreativní agenturu Fifty Fifty z Hradce Králové (https://www.fifty-50.cz/).

Nová grafika vychází z původního loga a zkratky „LS“, které jsme začali pracovně říkat „eLeSka“. Název se tak ujal, že jsme takto pojmenovali i novou řadu nejen slaných sucharů, které chceme nabízet v nových oblíbených příchutích a limitovaných edicích. eLeSka mají od ledna 2023 také nový web a nemůžeme zapomínat ani na uživatele sociálních sítí. Tam jsou naše suchary naprostou novinkou. Tak nás sledujte a dejte LIKE.

Redesign Lomnických sucharů

Další články z naší pece

ELESKA na JFF2023

ELESKA se představí na letních festivalech

Léto se blíží a s nimi řada akcí pod širým nebem. I ELESKA se chystají vyrazit za svými fanoušky 😉 Volba padla na dvě…
Chráněné zeměpisné označení EU

Za jedinečnost Lomnických sucharů ručí Evropská unie

Lomnické suchary, které jsou oblíbenou lahůdkou mlsných jazýčků po více než dvě století, jsou od roku 2007 držiteli ochranné známky Evropské unie - takzvaného…
Majitelé eLeSka - Lukáš Heřmanský a Marek Heřmanský

Chceme pokračovat v tradici výroby Lomnických sucharů

Přes 200 let známou pochoutku, Lomnické suchary, čeká období renesance. Nové moderní prostory pro výrobu, nový obal i název. Tradice ale zůstává. V rozhovoru…
chevron-down